O hře

INDEX (Likér)

Já mám pocit, že náročnost úvodních aktivit a statistika úspěšnosti jejich plnění z toho už od začátku udělala takový příjemný happening :) Všechny se přesunuly do kategorie zkouška vůle, jen některým skupinám se povedlo za to dostat řešení.

Hanka (org)

Řešení kvízu Jolandy bylo doplněno do seznamu šifer. Společný znak dolních tří obrázků je řetězec písmen "AND". Bohužel jsem obtížnost kvízu o Jolandě jaksi přepálila a nevyřešil ho nikdo (pardon, příště se polepším). Účastníci zkoušky pozornosti se dělili do dvou skupin: a) ti, co měli řetězec písmen AND, ale neměli zbytek (pak vznikala hesla jako PANDA, NANDU, TANDEM) a b) ti, co měli zbytek písmen, ale neměli "AND" (pak vznikala hesla jako CURAT, CAPAT, CERMAT).

Matěj

A jaké je řešení kvízy Jolandy? Už mám Té, ale co mají společného tři dolní obrázky, to pořád jak ten tupec nevím:-)

Pája (Hlavně nepřepálit start)

Velké díky orgům za hru! Oceňuji šikovně poskládané týmy, příjemně krátké přesuny, pěkné šifry včetně dvou zabijáckých, setkání se všemi hráči v cílové hospodě... tedy vlastně vše. Paráda, moc se mi to líbilo!!

Dero

Přikládám i reportáž od týmu, který se srdnatě rval o poslední místo, bohužel však neuspěl...\n\nhttp://bit.ly/michana-2017-m

Dark

Hanko, Lamo, vám oběma poklona. Vše pochvalného už napsali níže jiní, já bych za sebe vyzdvihl výbornou atmosféru na startu a především v cíli. Hráči měli daleko větší tendenci se bavit úplně se všemi, tj. nejen se svým týmem a pár známými. Prostě paráda.

Eliška

Áááháá! Tak to je naše smůla, že 1.jsme nevšímaví 2.jsme z těch tří možností odhalili tu správnou až jako poslední.

Lama (org)

Děkujeme všem za milá slova, jsme hrozně rádi, že se vám hra líbila! :)\n\nEliška: Krycí jména byla navázána na balkóny jednoho domu na ulici Křídlovická (proto jsou první dvě slova balkón a křídlo), kde je 15 balkónů v obdelníku 3x5 a 5 z nich je červených a to na slovech "láska, kniha, kyselina, vřad a srdce", která dávají asociaci žaludek. Zbylých 10 slov jsme rozdělili do 2 skupin po 5, aby týmy mohly vyluštit šifru i tak, že najdou tyto 3 pětice a tipnou 3 možnosti ("balkon, patro, okno, holub, rodina" = dům a "křídlo, cena, hora, Mikuláš, sníh" = anděl).

JiříK (Je spousta věcí, které stále nevíme)

Tome Kučo, díky za dlouholetou práci na statistikách, díky nimž je tento formát hry možný! Orgové, díky za příjemný a netradiční šifrovací zážitek! Spoluhráči, bylo to s vámi úžasně pohodové! Protihráči, s vámi taky :) Tak snad za rok na míchanou!

Eliška (Indie)

Díky. Bylo to super. Nejvíc mě na tom bavila vyrovnanost týmů, díky které jsem měla pocit, že všichni mají šanci, záleží jen na tom, jaký aktuálně podáme výkon. Jsem jenom ukřivděná, že jako řešení krycích jmen nebyl uznán anděl (chodí s Mikulášem, má křídla, Andělská hora, hudební ceny Anděl a andělíčci, co se dělají ve sněhu), což je prostě bez debat nejhezčí řešení.\n\nNa závěr bych chtěla pogratulovat týmům, co vyluštili aspoň jednu z deadových šifer a vyjádřit soustrast týmu M, který si asi svůj netriviální šifrovací software zapomněl doma :-(

Petr Valášek (Záchod Zdarma)

Nestihl jsem to osobně ani nadvakrát, tak aspoň v diskusi: Díky moc za skvělou hru! Perfektní los udělal hru napínavou až do konce pro všechny, šifry byly zábavné, bonusy zákeřné, atmosféra příjemně domácká, úvodní aktivita zbytečně neprudící, cíl na skvělém místě. Ze šifer se mi nejvíc líbily básničky, mašinky a hokej, oceňuju i tu devítku. U té hokejové šifry (7) je mi trochu líto, že se objevila na denní (=v podstatě sprintové) deadové hře - spousta týmů by si ji užila více, kdyby na ni měla o hodinu déle čas.

Karel

Přidávám se k velkým díkům za skvělou hru! Byla zábavná od začátku až do konce, nemám jedinou výtku. Pěkné lehké týmové šifry se střídaly s několikastupňovými drsňárnami, naMícháno akorát tak podle mého gusta. Tým si perfektně sednul a šlapal, umístění na bedně, dobré počasí, co víc si přát... Snad jedině Michanou 2 v podobném duchu :-) Tak ještě jednou díky!\n\nP.S. Kromě vláčků a šachů byl pro mě highlightem i začátek, kdy se na jedné louce sešla všechna nabušená šifrovací esa s cílem zazářit, nicméně od půlky už všichni spíš jen tak pokukovali kolem a doufali, že to nikdo nedá :-)

INDEX

Taky díky za fajn hru. Přijde mi dobrá vyrovnanost výsledků (16 týmů do 2 hodin) a taky to, že vyrovnaný tým je podle všeho lepší než jedno šifrovací eso (což koneckonců s ÚT dokazujeme už roky).\nTýmové šifry moc pěkné, šachy těžké, Playfair pořád považuji za dost autistický (nás zavedlo na zcestí použití Playfair pro vytvoření čtverce, takže jsme hledali heslo. A i nápověda méla Playfair na první místě, dle mého je to až úplně poslední krok). A líbí se mi statistika bonusů, takže tolik ke Špilberku a dalším :)

Martina

Díky a posílám reportáž. Klaním se borcům, co dali Playfair bez nápovědy. Teším se na příště! https://docs.google.com/document/d/17E5VX6U_kaP8Zpsr80gvG2LmgpVrGHaez1DKE58U-Ms/edit?usp=sharing

Koty

Díky za hru. Šifry byly super, snad jen Holandština byla taková nepěkná. \nMatěj: Z pomůcek se "použil" Playfair. :) Ale jinak opravdu spíš mátly.

Matěj

Díky za hru a rozhled z komína a šifry a dobrou sobotu! I když nám ubyl člen (asi ho Lama ubil), tak to ve třech bylo fajn. Při hře se mi líbila vajíčka, kdo tě síbá když ne lipča zelená, páté přes deváté i mašinky. A po hře pak i ty šachy a Payfair, kde nám vždy jeden z kroků unikl. A u básniček začal dávat smysl i ten třetí řádek!\nDoufám, že nebude novou tradicí dostávat na startu věci, které se nepoužijí. Třeba speciálně vyrobené pomůcky:-)

Dero

Hra byla nefér a celé je to podvod! Ale teď vážně, na které jiné hře se člověku poštěstí se se šifrovacími esy přetahovat o poslední místo? Kde jinde člověk vyluští těžkou předposlední šifru hry, a přesto se boji, že ho tým na posledním místě ještě přeběhne?\n\nChtěl bych dosvědčit, že i týmy na chvostu výsledkové listiny si hru báječně užily. Díky organizátorům za zajímavé úlohy a týmu za nezlomně dobrou náladu. :)

Sabrina

Díky za hru. Týmy byly namíchány dobře! Ze šifer se mi líbila básnička, vláčky, vejce (hlavně ty ztracená) i cílová šifra. V Brně jsem byla poprvé, takže chválím i trasu ? Za mě shrnuto super a už se těším na příští ročník!

Tíman

Díky za hru, bylo to boží! Highlighty: Básnička, Mašinky, I need a Dero a hlavně vyrovnanost týmů :)

Lama (org)

Všichni už definitivně potvrdili či zrušili svoji účast a finální počet účastníků je 78!\n\nK množícím se dotazům: Ne, týmy na Statku jsme netvořili my, to si asi jen hraje Tom Kuča :) Reálné složení týmů se dozvíte až zítra na hře.\n\nStart hry čeká na příjezd Pražáků busem SA v 9:30.

Lama (org)

Přišli nám 2 zajímavé dotazy:\n1. "Stanoviště který přeskočím DEADem se stejně počítá jako vyluštěné, je tedy lepší skončit na 10. stanovišti a 5 z těch 10 šifer přeskočit než skončit na 8. a vyluštit vše?"\n\nAno, přesně tak.\n\n2. "Ohledně jízdenky po Brně a okolí - už start je docela daleko od příjezdu doporučovaného autobusu SA v 9:30. Jak se na start nejlépe dostat a jakou jízdenku se vyplatí zakoupit?"\n\nK přesunu na start se hodí krátká (15minutová) jízdenka, k přesunu z cíle se hodí blíže neurčená (60/15minutová) jízdenka. Celodenní jízdenka je podle organizátorů zcela zbytečná - přesuny jsou krátké a MHD účastníkům zřídkakdy pomůže.\n

INDEX

Copak složení týmů. Já hlavně vůbec nevím nasazení. Kdo je favorit? Kdo je outsider? Ke komu se nacpala Marťa do týmu ;)? Samé otázky...

Lama (org)

Omlouváme se za zpoždění, poslední informace byste již všichni měli mít v mailu. Pokud snad nemáte, napište nám na michana.sifrovacky@gmail.com

Dero

Hezký, jak tu všichni čekají na dávku informací přímo do žíly... :) Prý dneska budou.

Mike

Tak trochu jsem doufal, že se to poslední info objeví v deset večer...

Aleš

My se prý máme potkat na startu, snad to najdu.

Lipča

Jsem na tuhle hru tak nepripraveny, ze ani nevim, s kym jdu...

Dark

Klíd, poslední info chodí většinou ve středu ;-) Jsem optimistický.

INDEX

Bude ta šifrovačka? Nechci vyvolávat paniku, zároveň už je středa a množství informací je docela minimalistické.

Lama (org)

Pf. Takový hloupý dotaz. Kdo ti to poradil? Jistěže bude!

Dark

Bude ta šifrovačka dobrá?

Lama (org)

Počet hráčů v týmu záměrně nebyl zveřejněn, protože v případě malého zájmu by byly menší týmy (12 lidí je zábavnější rozdělit na 4 týmy po 3 než 3 týmy po 4). Ale jinak kapacita hráčů správně napovídá, že počítáme se 4člennými týmy.

Dero

@Index: To se o Quidy, Waldemary, Xénie and Yvety ty čtyři týmy docela servou. :)

INDEX

@Rasto, @Des: 26! Konečně to někdo udělal. Jméno každého člena týmu musí začínat na jiné písmeno.

Rasto

@Des Ospravedlnujem sa, ten delitel tam samozrejme je a tym aj odpoved na moju otazku...

Des

@Rasto: zkus si přesednout a pak si znovu zkus vydělit 104 nějakým vhodným číslem ;-)

Tom

– „Hra je určena pro nejvýše 104 hráčů.”\n– „Indie má světový rekord. Její raketa vynesla 104 satelity najednou.” \n\nNáhoda? Nemyslím si.

Rasto

Lama, nikde na stranke som nenasiel, kolko hracov bude v tyme. Mozem byt slepy (1.), moze to byt zamer (2.) alebo opomenutie (3.). Moznost 2. podporuje aj zaujimava volba max. poctu hracov (104 nema delitel, ktory by bol vhodnym poctom hracov v tyme). Ak je to teda 2. kludne ma zmaz a v pripade 1. alebo 3. prosim odpoved.

Sabrina

Ahoj, jen dotaz do placu mezi hráče..nechystá se někdo autem z HK? Případně ještě lépe autem zpět do HK? Koukala jsem na spoje a s tím zpátečním je to opravdu bída..případně kdyby ano, tak mě kontaktujte na mail: sabrina@tocumim.cz; děkuji :)

org Lama

Patches - Týmy budou známy až na startu, proto ani ve vybavení nečekejte nic, na čem by bylo potřeba se domlouvat. Pokud by na startu nějakým tým zjistil, že jim něco chybí, vyřešíme to na startu.

org Lama

Dero - Velmi dobrá otázka :) Cokoliv, co jste schopni naprogramovat, je povoleno.

org Lama

David Nečas - Zcela konkrétně pro tuto šifru by to na Míchané nebyl korektní postup. Tým by byl po vysvětlení principu "No, je to zjevně semafor, ale nějak to nesedí, tak jsme f-ka otočili o x a m-ka o y a pak to sedělo," požádán, aby se ještě před vydáním další šifry zamyslel, proč se m otočilo zrovna o tolik a f zrovna o tolik. V jádru by na této šifře chtěl přítomný b-týmák slyšet "semafor, pohlaví", na omáčce okolo nějak extra nezáleží. Velice oceňuji výběr, toto je ukázkový příklad šifry, u které by na Míchané byla kontrola.

org Lama

LordKikin - Hra je odlišná od Zimocu v podstatě vším kromě myšlenky náhodně tvořených týmů. Ale samozřejmě v tomto směru je Míchaná jednoznačně inspirována Zimocem.

Patches

Tak já se taky připojím se zvídavým dotazem:\nBude (byť třeba jen předběžné) složení týmů známo již někdy po konci registrace nebo až přímo na startu? Jde mi především o standardní domluvu, kdo co bere, v mém případě konkrétně o ty doporučované mapy.cz - můj mobil je neumí a ačkoliv bych situaci uměl nějak řešit (zabavit mobil manželce a naučit se s ním pracovat, natisknout si milion A4 se screeshoty Brna, whatever), tak vědět dopředu, že na žádná podobná martyria se chystat nemusím, by bylo příjemné :)

Dero

Budu za nerda, ale stejně se zeptám. Co přesně znamená věta "používání šifrovacích softwarů povoleno"?\n\nPovoluje hra explicitně, abych si napsal netriviální mobilní aplikaci, který mi umožní lépe manipulovat s daty obsaženými v šifrách (např. OCR a označování různých druhů znaků), nebo se tím spíš myslí používání volně dostupných elektronických verzí šifrovacích pomůcek typu https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.absolutno.sifry ?

David Nečas

Po přečteční dolušťovací vize doufám, že budou týmy vyvážené i z hlediska existence člena, který se dokáže se všeho vykecat -- a ten pak bude muset chudák chodit vyzvedávat všechny šifry ;-)\n\nNa jak velký kuluruní šok se mám zhruba připravit? Většinou je šifra věc, z níž tým pomocí libovolné kombinace bystrosti a tvrdohlavosti zjistí, kam má jít dál. Pěkný příklad je zrovna GRAM-GRAF z nedávného Palapeli. Můžu vydumat, proč zrovna M a F a co s tím -- výhoda je, že to lze s rukama v kapsách, takže jsme to tak i udělali. Jsem-li ovšem ochoten vytahovat ruce z kapes, prostě vyzkouším možnosti. Je to semafor a polohy praporků jsou posunuté vůči slovům podle nějakého vodítka, které sice neznám, ale ani ho k ničemu nepotřebuji. Abych se nevysporoval, úhel mezi F a M může být jen ±3π/4, což dává 16 možností, z nichž 9 obsahuje neexistující písmena. Zbývajících 7 projede čtyřčlenný tým hned. Podle mne by to byl kdekoli jinde platný postup. Je to platný postup i na Míchané? Pokud ne, proč, pokud ano, bude zapotřebí o jeho platnosti předvědčovat B-týmáka, aby vydal šifru?

Aleš

Tak jsem si říkal, jestli existuje tým, kde spolu dva nešli a existuje. A dokonce jde udělat i statkově vyvážená kombinace lidí.

LordKikin

Ahoj, v cem je ta hra odlisna od Zimoc? (tu uz par let nikdo neporada). Nechali jste se inspirovat, nebo je to shoda nahod? Diky.

Eliška

Ahoj, je už nějaký odhad, od kolika do kolika hodin bude hra probíhat? Mám to do Brna převelikou dálku, tak by se mi to hodilo vědět, než se přihlásím. Díky!

Jindřich Cinka

Já si to představuju jak tělocvik na základce :) Aleš, Dero, Pačes a spol budou kapitáni a budou si vybírat spoluhráče na vybiku :D

org Lama

Ano, počet společně odehraných her bude při sestavování týmů hrát podstatnou roli.

David Nečas

K tomu bych se připojil. Teoreticky vyrovnané týmy jsou samozřejmě pěkné, ale odhad síly týmu podle Statku je stejně ± autobus. ‚‚Zahraji si lidmi, se kterými jsem ještě nehrál‘‘ je oproti tomu jednoznačné – a pro ty, kdo se na Míchanou registrují, počítám jedno z hlavních lákadel hry.

Jirka Slabý

Budou týmy sestavené primárně i tak, aby spolu hráli hráči, kteří spolu nikdy nehráli (dle dostupných dat), samozřejmě pokud to podle startovky půjde?